ROK GRINDER A MOJE SKÚSENOSTI

ROK GRINDER A MOJE SKÚSENOSTI

To že správne mletie kávy je nesmierne dôležité vieme, ale ako na to ? Ako správne nastaviť hrúbku mletia a ktorý mlynček je ten správny ? pre Vás :)

Pozrieme sa bližšie na ROK Grinder, prácu a skúsenosti s ním..

Ako som už v mojom predchádzajúcom blogu spomenul - k tomu, aby ste docielili čo najlepšie espresso, musíte na jeho výrobu použiť čerstvo zomletú kávu. Takže musíte mať doma kvalitný mlynček na kávu.

ROK espresso maker je manuálna mašinka, bez potreby elektrického prúdu, tak som sa zameral na ručné mlynčeky. Keď sa Vám doma na kuse nábytku hrdo vyníma dizajnový skvost - ROK espresso  maker, tak k nemu hľadáte niečo obdobné, niečo s rovnakou krvnou skupinou. Som si istý, že každý z nás ROK pozitívnych príde na to, že najlepšou voľbou je mladší súrodenec coffee Grinder :-) Podobne ako pri ROKu, ma dostal v prvom rade jeho dizajn. Keďže bola jeho cena vyššia, tak som si na weboch poctivo naštudoval niekoľko jeho recenzií a porovnaní, s rôznymi inými (či už elektrickými, alebo ručnými) mlynčekmi, po ktorých som sa rozhodol a kúpil si ho. A musím povedať, že tento môj krok, vôbec neľutujem. Jeho kúpou, mi doma pribudol ďalší skvostný kus nábytku a vynikajúci pomocník.

ROK Grinder je perfektne sprevodovaný, takže pomelie kávové zrna pomerne rýchlo (čo mňa na ňom príjemne prekvapilo). Je tiež v celku tichý, a oproti jeho konkurentom sa pri mletí dobre drží. Má jednoduchú konštrukciu, čo má za následok jeho rýchle rozobratie, a tým aj ľahkú údržbu.  Veľkou výhodou je to, že si môžete veľmi jednoducho voliť jemnosť mletia od úplne jemného, až po hrubé.  Takže ho kľudne môžu využiť okrem nás ROK pozitívnych, aj milovníci iných alternatívnych metód prípravy kávy. Ja som s ním nadmieru spokojný a doteraz som s ním nemal žiadny problém, až na jeden, za ktorý som si mohol sám. Pri mojom úplne prvom mletí som si nevšimol, že medzi obsahom kávových zŕn, ktoré som nasypal zo zakúpeného balenia do mlynčeka, sa nachádzal jeden kamienok o veľkosti malého hrášku. Ten sa medzi mlecími kameňmi zasekol, a ako som ešte silou dotáčal pohyb kľukou, tak som zlomil obidva prevodové kolieska zo špeciálneho tvrdeného plastu... Neviete si predstaviť ten pocit, ktorý som v tej chvíli prežíval. V zúfalstve ma nenapadlo nič iné, ako ešte v noci poslať mail s fotografiami rozlámaných ozubených koliesok priamo do ROKu do Anglicka, či mi nevedia s mojím problémom pomôcť. Na moje veľké prekvapenie, hneď na druhý deň doobeda, som dostal odpoveď. Mám im poslať faktúru o zakúpení mlynčeka a moju presnú adresu, že mi obratom budú predmetné ozubené prevodové kolieska poslané. Neotáľal  som. Hneď som faktúru s adresou poslal, a do týždňa som mal v schránke obálku s novými kolieskami. Takže takýto servis pre svojho zákazníka poskytuje fy. ROK :-)

Rád by som ešte upozornil na fakt, že pri mletí kávových zŕn v mlynčeku, dochádza ku vzniku statickej elektriny, čo má za následok, že pomletá káva sa „poprilepuje“ ako po vnútri samotného  mlynčeka, tak aj po obvode nádobky, do ktorej padá - čo je dosť nepríjemné. Aj na toto však existuje veľmi jednoduchá finta. Namočte si prst do vody, a kvapnite ním jednu - dve kvapky vody na povrch kávových zŕn, nasypaných v mlynčeku. Potom môžete smelo krútiť ostošesť, a po statickej elektrike už niet ani chýru, ani slychu :-) Jedna vec, ktorá by ešte mohla niekomu vadiť je, že tesne pred koncom mletia resp. pri mletí posledných zŕn, dochádza k vystreľovaniu malých úlomkov týchto zŕn, cez hornú časť mlynčeka (miesto kde nasypávame zrná). Ja tento, pre niekoho „problém“ riešim takto: Pred koncom mletia, si mlynček rukou prechytím z jeho hornej časti nižšie, na miesto, kde sa nasypávajú zrná pred mletím. Tým zabránim vystreľovaniu úlomkov zŕn z mlynčeka. Ale ruku na srdce... Trochu kávového „bordelu“ na kuchynskej linke, predsa pre nás kávopičov a kávopičky nemôže byť problém, no nie? 

 

 

Štefan Melicherčík

 

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť